Är du en blivande språkinformatör?

Talar du ett annat språk förutom svenska? Vi söker dig som har några timmar över och vill vara språkinformatör i Reumatikerförbundet.

Du blir då en viktig länk till att nå nya medlemmar som söker kontakt och information, främst via e-post men även via telefon. Du bör ha varit aktiv i och ha god kännedom om din lokala reumatikerförening.
En endagarsutbildning kommer att ordnas för nya språkinformatörer i Stockholm under våren.

Låter det intressant? Då är du välkommen till vårt informationsmöte på torsdag 10 april kl 13.30-15 i Reumatikerföreningen Stockholms lokaler på Kronobergsgatan 39. Ring kansliet, tel. 08-462 99 25 för att föranmäla dig till mötet eller om du har frågor.

0 Kommentarer
50 000 starka skäl att bli medlem

Har du, eller någon du känner, reumatism? I så fall ska du absolut bli medlem i Reumatikerförbundet. Våra medlemmar berättar varför.

Bli medlem!

Ge en gåva som ger hopp

Varje bidrag, litet som stort, är lika välkommet. Och du kan vara säker på att pengarna gör nytta. Läs mer eller välj belopp eller valfri summa.