Lever du med RA? Hur tränar du?

Deltagare med erfarenhet av att leva med RA sökes

Lever du med RA? Dina erfarenheter eftersöks av studenter på Karolinska Institutet!

Att vara fysiskt aktiv när man lever med RA är en viktig del av behandlingen. Samtidigt finns det stöd för att personer med RA inte är lika fysiskt aktiva som befolkningen i stort. Studenter (blivande fysioterapeuter/sjukgymnaster) från Karolinska Institutet söker dig som lever med reumatoid artrit (RA) och som är intresserad av att agera expert i framtagningen av en enkät angående fysisk aktivitet och träning när man lever med RA.

Låter detta intressant? Följ länken för mer info och för att besvara enkäten https://survey.ki.se/Survey/2587

0 Kommentarer
50 000 starka skäl att bli medlem

Har du, eller någon du känner, reumatism? I så fall ska du absolut bli medlem i Reumatikerförbundet. Våra medlemmar berättar varför.

Bli medlem!

Ge en gåva som ger hopp

Varje bidrag, litet som stort, är lika välkommet. Och du kan vara säker på att pengarna gör nytta. Läs mer eller välj belopp eller valfri summa.