Reumatikervårdens framtid -hur kan vi påverka?

Välkommen till årets första möte med Reumatikerföreningens påverkansgrupp – den där vi diskuterar intressepolitik, vilket ju låter oändligt tråkigt men rör allas vår vardag. Reservera kvällen torsdag 6 april!

Reumavården i Stockholm håller på att förändras i grunden, det är därför viktigare än någonsin att vi är många som kan hålla koll på vad som händer. Det handlar om att hålla koll var vården inte fungerar, var den fungerar och hur relationen med reumatologen ser ut. Allt detta och mycket mer diskuterar vi tillsammans – och hur arbetet ska läggas upp under 2017.

Dag och tid: torsdag 6 april 17:30
Lokal: Kronobergsgatan 39

Vi ber dig vänligen att föranmäla dig till kansliet, tel.08-4629925 eller
Föreningen bjuder på fika – men uppge gärna när du anmäler dig om du är intolerant mot något. 

För påverkansgruppen
/Stina Morian, sammankallande

0 Kommentarer
50 000 starka skäl att bli medlem

Har du, eller någon du känner, reumatism? I så fall ska du absolut bli medlem i Reumatikerförbundet. Våra medlemmar berättar varför.

Bli medlem!

Ge en gåva som ger hopp

Varje bidrag, litet som stort, är lika välkommet. Och du kan vara säker på att pengarna gör nytta. Läs mer eller välj belopp eller valfri summa.